3D LED TV Ne Demek?

Televizyonları ülkece severek kullanıyoruz ve çoğu kanalı hep beraber ailecek izliyoruz. Televizyon ailesine son zamanlarda katılmış ve oldukça güzel bir teknoloji olan 3D yani 3 boyutlu televizyonlar, günümüzde her evde bulunmasa da hatırı sayılır derecede evlerde birçok aile tarafından tüketilmekte. 3D televizyonlar aslında bakıldığında sinemalardan sonra evlerimize gelmiş bir hizmet oluyor. Bu hizmet sayesinde 2D yani 2 boyutlu olan görüntüyü kullanılan ara paneller sayesinde 3D’ye çevirebilmek mümkün. Burada kullanılan panel ise gözlükler oluyor. Bu gözlükler televizyondan gelen ayrılmış görüntüyü en iyi şekilde gözlerimize vererek ortaya sanki o görüntü gözümüzün önündeymiş hissinin uyandırılması sağlanıyor. 3D kısa olarak aslında göz ve beynimizi kandırarak verilmiş görüntüye deniyor. Bununla birlikte izlemiş olduğunuz 3D bir aksiyon filminde örnek olarak patlayan bir arabanın alevleri gözünüzün önünde canlanıyor hissiyatını yaşamış oluyorsunuz. Bu da kullanıcılarına daha iyi bir film keyfi sunuyor. Çok fazla 3D film izlemek gözleri yoracağı gibi göz sağlığı ve beyin sağlığı açısından da önerilmiyor. 3D gözlüklerde kullanılan teknolojiler gereği gözlerin sağlıklı kalabilmesi için gün içerisinde 3 saatten fazla 3D filmlerin izlenilmesi önerilmiyor.

Televizyon ve Hayat Tarzı

Araştırmalara göre fazla televizyon izleyen insanlarda hareketsizlikten kaynaklı olarak vücutta bölgesel yağlanma oluştuğu gözleniyor. Bu da insan sağlığı için gerçekten televizyon başında 2 saatten fazla zaman geçirilmemesi gerektiğini insanlara hatırlatıyor. Sadece televizyon ile bağlı kalmayarak bir insan televizyon ya da başka bir şey ile uğraşırken fazla hareketsiz kalmaması gerekiyor. Bu kalp krizi riskini arttırırken istenmeyen kiloların alınmasına yol açıyor. Bunun önüne geçebilmek için ise her gün en azından yarım saat yürüyüş ya da gün içerisinde tempolu koşuların yapılması gerekiyor. Hareketsiz kalındığında insanlara kilo aldıran televizyonlar ise bir bağımlılık haline getirilmemeli aksine sadece belirli saatler içerisinde tüketilebilecek bir medya platformuna dönüştürülmesi gerekiyor. Bu sayede daha sağlıklı yaşarken aynı zamanda televizyon zevkinden de mahrum kalınmamış oluyor.

Televizyon’un Tarihi

Televizyon ilk olarak 1923 yılında John Logie Baird tarafından Birleşik Krallık içerisinde bulunan bir kasaba olan Hastings kasabasına icat edilmiştir. Bu televizyon 1923 yılı içerisinde icat edilmiş olsa dahi ilk olarak görüntü 1926 yılında John Logie Baird tarafından alınabilmiştir. Aynı zamanda televizyon elektronik eşya olarak satılmaya 1930 yılında başlanmış ve sadece zenginlerin eline geçebilmiştir. 1936 yılında ise Berlin Yaz Olimpiyatları Almanya’daki evlerin televizyonlarından izlenebilmiştir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.