3D TV Gözlüğü Nedir?

Eskiler hatırlarlar. Belki de o zamanlar 3 boyutlu dergiler ve çizgi romanlar çok eski olmamakla beraber ya gazete yanlarında verilirdi ya da kırtasiyelerde pahalı fiyatlara satılırdı. Teknoloji ve bilimin gelişmesi ve insan gözünün bir nesneyi nasıl algıladığının bulunması ile birlikte çıkan 3D teknolojisi, günümüzde birçok simülasyon işlemlerinde ya da sanal gerçeklik gözlüklerine kadar kullanılır. İlk başlarda Türkiye’de sinema ile tanınan 3D teknolojisi, zamanla evlerimize, televizyonlarımıza kadar gelen bir teknoloji haline geldi. 3 boyut teknolojisi kısa olarak açıklamak gerekirse, bir düzlemdeki görüntünün iki farklı versiyonunu her bir gözlük filtresi ile kapatılarak göze yansıma oyunları oynanarak geliştirilmiş bir teknolojidir. Yani perdeye yanşayan görüntü sağ göz için ayrı, sol göz için ayrı olarak filtrelenerek beyine gönderilir. Burada beyin tarafından işlenen görüntü bu düzlemde oynayan ışıklar sanki gerçekmişçesine algılamasına neden olur. 3D teknolojisi aslında insanların kendi beyinlerine oynadığı bir oyundan ibaret denilebilir.

3D Televizyon Gözlükleri Sinema Gözlüklerinden Farklı

Deneyimleyen arkadaşlar belki de fark etmişlerdir ki sinemada kullanılan üç boyutlu gözlükler ile televizyonlar için üretilen gözlükler birbirinden farklıdır. Bu farklılık ise sinemalarda kullanılan gözlüğün pasif, televizyonlarda kullanılan gözlüklerin aktif olmasıdır. Pasif gözlüklerde göze gelen bit kalitesi biraz daha düşükken içerisinde herhangi bir mekanik işlem uygulanmaz. Dümdüz ışık filtre edici özelliğe sahip bir gözlüktür ve gözü yormaz. Televizyonlarda kullanılan 3D gözlükler ise aktif gözlüklerdir. Bu gözlüklerin içerisindeki mekanizma bir adet pil ile beslenmektedir. Pil tarafından beslenen bu mekanizma çok ufak zamanlar içerisinde bir sol gözün görüşünü bir sağ gözün görüşünü kapatarak göz yanılmasına yol açmaktadır. Burada kullanılan aktif 3D gözlükler oldukça net kalite yansıttığı gibi aynı zamanda gözü yoran bir yapıya sahiptir. Göze giden ve sürekli kesilip gönderilen sinyaller bir süre sonra beyni yormaya başlayarak uykunun gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bu tarz gözlüklerin uzun süre takılması tavsiye edilmez.

VR ve 3D

Son zamanlarda gençlerin de sürekli ellerinde gördüğümüz ve telefonlar ile de uyumlu olan VR gözlükler çıkmaya başladı. Aslında prensibine baktığımızda aynı şekilde çalışan bu gözlükler de oldukça kullanışlıdır. Telefonun ekranını ikiye bölen uygulamalar ve yazılımlar sayesinde iş görebilen bu aletler, aynı 3 boyutlu gözlüklerin prensibine yakın çalışır. İki gözün gördüğü ortak noktayı ayıran plastik bir duvar sayesinde iki göze de giden görüntü ortadan ayrılarak beyinde 3 boyutlu bir cismin oluşması amaçlanır.

3D Gözlükler Sağlıklı Mı?

Yapılan araştırmalarda aslında bir ila iki saatler arasında izlenilecek 3D filmin gözlere bir zararı olmadığını belirten Op. Dr. Can Demir, polarize bir filtreye sahip olan bu gözlükler içeriye güneş ışığını az aldığı için göz bebeğinde büyüme olduğunu açıkladı. Ardından göze gelen yüksek lümen değerinde bir ışık gözlük çıkartıldığında göze hemen temas edeceği için ve göz bebeği hemen küçüldüğü için göz acımalarına ve hasarlarına yol açabileceğini de ekledi.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.