55 İnç Kaç Ekran Oluyor?

Ülkemizde evlerde en çok kullanılmakta ve faydalanılmakta olan cihazlardan birisi de televizyonlar. Televizyonlar içerisindeki medya oynatıcıları ve sinyal çözümleyicileri sayesinde antenden gelen sinyalleri çözümleyerek bizlere izlememiz amaçlı görüntüye dönüştürülen aletler. Ekran boyutlarına göre ve içerisinde kullanılan güç kaynağına göre enerji tüketimi de değişebiliyor. Günümüzde çıkan standartlarda enerji tüketiminin düşmesi ve etrafa karbon salınımının azaltılması adına artık enerji dostu A ve A+ televizyonlar karşımıza çıkıyor. Günümüzde eskisine göre bir televizyondan beklenen özellikler artık daha fazla. Eskiden tüplü televizyonlar koca bir aileye yetebilirken şimdi evlerde her odada ortalama 40 ila 60 inç televizyonlar görebilmek mümkün. Böylesine son senelerde trende girmeyi başarmasıyla ünlenen televizyonların da hangi odaya göre alınacağında boyut değerleri değişiyor. Zira büyük bir odaya alınacak küçük boyutlardaki bir televizyon hoş durmayacağı gibi aynı şekilde küçük bir odaya alınacak devasa boyutlardaki televizyonlar odadaki dekorasyonu ve dengeyi bozacaktır. Bunun için ortalama bir salon için 55 inç yani 139cm değerlerinde bir televizyon yeterli olduğu gibi çocuk odalarında ya da yatak odalarında en fazla 40 inç değerlerinde televizyonlar alınmalı.

Büyük Ekranlar Geriden İzlenmeli

Eğer 50 inçten yüksek boyutlarda televizyonlar kullanıyorsanız ekrandan en azından 2,5 ila 3 metre uzaktan televizyonu izlemeniz gerekmekte. Göz sağlığı önemli olduğu gibi izlenecek olan görüntünün kalitesinin de artması böylelikle sağlanmakta. Zira göz numarasının ilerlemesi ve ileride başınıza çıkabilecek katarakt gibi göz hastalıklarının önüne geçilmesi için göz ile televizyon arasındaki mesafenin korunması gerekmekte. Uzaktan televizyon izlemek hem keyifli olduğu gibi aynı zamanda göz sağlığınızın da bu şekilde korunması da sağlanmakta. Yeni televizyonlarda kullanılmakta olan OLED teknolojisi sayesinde artık daha rahat renkleri birbirinden ayırt edebildiğimiz gibi burada oluşturulan renk parlaklığı ve kontrast ayarı da görüntüyü iyi bir şekilde anlayıp anlayamayacağımızı ayırt edecek etkenlerden biri. Bir futbol maçını maksimum parlaklıkta izlemek yeşil renginin gözlerimizi kamaştıracağının bilincinde olmalısınız. Ayrıca karanlık ve koyu temalı bir filmi de düşük parlaklıklarda izlememelisiniz. Düşük parlaklıklarda film izlemek gözlerinizi yoracak etkenlerden birisidir.

Yatak Odalarında Ufak Çaplı Televizyonlar Tercih Edilmeli

Uzaktan televizyon izlemek iyi güzel fakat yatak odalarında nasıl ekranlar tercih etmeliyiz? Ortalama 8 ila 14 metrekarelik bir yatak odası için yaklaşık olarak 30 inç ila 45 inç televizyonlar tercih edebilirsiniz. Bu hem odanızdaki atmosferi bozmayacak hem de dekorasyon açısından odaya güzel bir hava katacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.