8K Televizyon Nedir? Özellikleri Neler?

Eskiden televizyon nedir diye sorulduğunda akılımıza kapalı kare şeklinde bir kutu gelirdi. Eski teknolojiler daha büyük yapılara sahipken günümüzde gelişen teknoloji sayesinde daha ince ve daha yüksek kalitede ve renkli görüntülere yer bıraktı. İlk televizyondan bugüne gelişen süreçte teknolojinin katkısı ne kadar büyük olsa da burada çalışma yapan ve televizyon mimarisinden anlayan insanların emekleri daha yüksek olacaktır. Televizyon izlemek sadece bir zevk değil zamanla alışkanlık yapan bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık önüne geçilmediğinde ciddi sağlık sıkıntılarını insanlara açsa da günümüzde bunun hakkında gerekli bilgilendirmeler çeşitli mecralar üzerinden yapılmaktadır. Peki nedir bu HD furyası? HD televizyonlar diğer televizyonlara göre daha yüksek çözünürlükteki televizyonlardır. Günümüzdeki standartlara göre 1440×900 ve 1600×900 HD kabul edilirken FULLHD standardı ise 1920 x 1080 pikseldir. Günümüzde bu sayılar ile yetinmeyen mühendisler birçok yeni televizyonu geliştirerek bu pikselleri de aştılar. Ardından 2K’yı çıkartan mühendisler bununla da yetinmeyerek 4K ve 8K’yı geliştirdiler. 2K’daki pikseller 2560×1440 pikseli bulurken 4K’da bu değer 4096×2160 8K’da ise bu değer 7680×4320 yani 33.2 mega pikseldir.

8K Televizyonlar Oldukça Yüksek Güç Tüketiyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında ülkemizde de satılmaya başlanmış olan Samsung’un yeni QLED 8K Televizyonun yıllık faturaya katkısı 600 TL idi. Ayrıca fiyatları da ülkemizde oldukça pahalı olan bu televizyon peşin ve başlangıç fiyatı olarak 279 bin 779 TL’ye satılmaktaydı. 8K ne kadar güzel bir teknoloji olsa da ülkemiz standartlarında 4K en uygun çözünürlük gibi gözüküyor. İleride 16K televizyonların da çıkması ile beraber 8K televizyonlarda bir fiyat düşüşü de bekleniyor. Belki o zaman 8K televizyonlara erişimimiz biraz daha kolaylaşabilir.

Teknoloji Geliştikçe Eski Modellerin Fiyatları Düşüyor

Teknolojiye artan ilgi ve talep arttıkça ve yeni doğan teknolojiler modalarını ve trendlerini yitirdiği sürece 3 4 sene önce çıkmış o zamanlar teknolojinin en üst seviyesi olan cihazların fiyatlarının düştüğü gözlemleniyor. 4 sene çıkmış olan bir telefon günümüzde yaklaşık olarak %30 ila 40 civarı değer kaybederken ikinci el piyasasında bu durum daha da genişleyerek %60’ları bulabiliyor. Bununla beraber alınacak olan teknolojiye ihtiyaç olup olmadığının da tartışılması gerekiyor. Zira günümüzde çıkan çoğu ürün ileride kullanılamaz hale geldiğinde verilen paranın geriye döndürülmesi imkânsız oluyor. Bunun için alınacak cihazların ne kadar dayanıklı olduğu ya da yeni çıkan teknolojilerin ne kadar geliştirilmesi gerektiği düşünülerek bu şekilde hareket edilmesi gerekiyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.