Akıllı Televizyonlar Ne Gibi Kolaylıklar Sunuyor?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile ve sürekli yeni mühendislerin inovasyonları ile beraber çıkarılan yenilikler, hayatımızın kolaylaşmasını sağlıyor. 1967’den beri TRT’nin ilk televizyonculuk adımlarını attığı yıllardan beri süre gelen televizyon hayatı, ülkemizde sevilerek karşılanmış ve büyük talep de görmüştür. O günden bu yana her evin vazgeçilmezi olan televizyonlar, günümüzde akıllılaşarak artık bir televizyon olmaktan çıkıp, akıllı bilgisayarlar haline gelme yolunda emin adımlarla ilerlemiştir. Eskiden kara anteni ve tüplü televizyondan ibaret olan televizyon hayatı, günümüzde internet üzerinden çekilen IPTV servislerine kadar büyümüştür. Hala LMB’ler ile çanak anten sayesinde günümüzde yayın izleyebiliyorken günümüzde fiber internet hizmetinin bulunduğu çoğu bölgede IPTV hizmeti kullanılarak 4 hatta 8K’ya kadar görüntü çözünürlüğü hizmeti yürürlüğe girmiştir. Peki bu akıllı televizyonlar hayatımızda ne gibi kolaylıklar sağlıyor, bunlar olmasa neler yapardık? Gelin bu soruların cevabını alalım.

Akıllı Televizyonlar Her Evin Vazgeçilmezi

Yenilikçilik olarak ilk başta televizyonlarda interneti bırakın, uygulamalar içerisinden girerek kumanda üzerinden tetris oynamak bile bir lükstü. Günümüzde internet protokollerinin gelişmesi ve silikon vadisinin genişlemesi ile beraber televizyonlar için de özel işlemciler ve önbellekler kullanılmış, içerisinde kullanılan internet kartları ve yazılım servisleri sayesinde internete bağlanabilmek televizyonlar için de mümkün olmuştur. Bir sabah kalktığınızda bir sabah programı izlemek istediğiniz televizyonunuz içerisindeki programı belki de beğenmeyebilirsiniz. Belki de eskilerden favoriniz olan bir adet programı hemen akıllı televizyonların menüsünü açarak Youtube gibi hizmetler üzerinden sevdiğiniz programı anında internet bağlantısı sayesinde açarak izleyebilmeniz mümkündür.

Birçok Aplikasyon ve Çeşitli Uygulamalar

İçerisinde sadece Youtube değil, günümüzde sosyal medyanın gelişmesi ile ortaya çıkmış Instagram, Facebook gibi aplikasyonları bu televizyonlarda görmek artık mümkün. Çoğu akıllı televizyonun yanında verilen akıllı kumandaların özel sensörleri sayesinde artık televizyonun ekranında imleç kullanabilmek te artık bununla mümkün. Adınızı ya da e postanızı yazarken bir aşağı bir yukarı tuşlarına basarak harfleri yerine oturtmaktan sıkıldıysanız böyle bir akıllı kumanda edinerek akıllı televizyonunuzu daha kolay kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca klavye ve fare desteği sunulan bu televizyonlara, ortalama bir bluetooth fareyi ya da klavyeyi bağlayarak akıllı televizyon deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

İnternet’te Surf Yapabilmek Mümkün

Bundan çok değil 10 ya da 15 sene önce televizyon üzerinde internet üzerinden surf yapılabileceğini söyleseydiniz insanlar buna büyük ihtimal gülerlerdi. Çünkü o zamanlar internet hızları günümüzdeki gibi fiber hızlara çıkmadığı için mbitler ile değil kbitler ile insanlar yetiniyordu. O zamanlar 1mbit yani 1024 kbps hızınız olsa iyi bir internetinizin olduğu varsayılıyordu. Teknoloji ve bilimin bu denli hızlı büyüdüğünü düşünürsek artık günümüzde yapılan yenilikler o kadar da şaşırtıcı gelmiyor doğrusu. Ya da o zamanlarda dokunmatik bir telefon hayali bile cazip gelirken artık bu telefonlar bile insanları tatmin edemez dereceye geldi.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.