Arduino LCD

Liquid Crystal Display olarak tanımlanan Arduino LCD, bir görüntü teknolojisidir. Bu teknoloji; elektrikle kutuplaşan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesiyle görüntüleme sağlanır. Fazlama sonucu ön kısma eklenen kutuplanma filtresi ile görüntüleme sağlanır.

Arduino LCD kullanımlarında; sıvı kristaller sıcaklığa ve madde niteliğine göre farklı faz sunabilir. Termotropik ya da liyotropik fazda bulunabilen kristaller, farklı şekillerde nematik haline gelerek kristal niteliğinde ekran görünü sağlar.

Arduino LCD Nasıl Kullanılır?

Sıvı kristaller olarak tanımlanan nematikler, TN sembolü ile gösterilir. Nematikler, 90 derece kıvrık formda sıralanır. Kristaller arasından süzülen ışığın kutuplanması için en ideal yön değiştirme olanağı, nematiklerin kıvrık yapısıyla sağlanır. Bu esnada ekran gri renkte görülür.

Arduino LCD kullanımı; ideal voltaj kullanımlarında sıvı kristallerin kıvrık formda olmayacak biçimde sıralanması yani unswited aşamasında, kristallerin kutuplanma yönleri değişmez. Işığın ikinci filtrede dik şekilde polarlanması ve katmandan geçmemesiyle pikseller siyah renk görülür.

Arduino ile LCD ekran bağlantılarının yapılması ve sonrasında Arduino kütüphanelerinden uygulama yapılması gereklidir. LiquidCrystal kütüphanesi ile yapılan uygulama, ekranın kontrol edilebilmesine olanak sağlar.

Arduino LCD Kullanımı İçin Neler Gereklidir?

Arduino Kartı ile Arduino LCD kullanımı sağlanabilir. Kullanılan lcd markasına göre sürücü ve sürücü ile uyumlu LCD ekran, gerekli malzemeler arasındadır. Arduino LCD kullanımı için gerekli olan ekipmanlar arasında ayrıca;

  • 10 k ohm potansiyometre
  • 220 ohm direnç
  • Bağlantılar için düz tahta ve kablolar
  • Arduino 16×2 LCD bağlantıları

Bulunuyor. Kullanılan lcd teknolojisine göre HD44780 sürücüsü ile uyumlu 16×2 LCD kullanılarak Arduino LCD yapılabilir.

Arduino LCD Kullanımı

PIC mikrodenetleyici, bilgisayarın seri portu ya da paralel portu kullanılarak, LCD panelleri kontrol edilebilir. Robot proje veya otomasyon projelerinde kullanılmak üzere Arduino LCD kullanımı sağlanabilir.

LCD paneller genellikle satır ve sütun sayılarına göre; 1×8, 2×8, 1×16, 2×16, 1×20, 2×20, 1×40 ve 2×40 gibi opsiyonlarda bulunuyor. LCD panellerde bulunan pinlerle kontrol sağlanabilir. 14 kontrol, 2 ışık pini kullanılarak Arduino LCD kullanılabilir.

VEE, RS, RW, E ve D0 – D7 işlemleri yapılmalıdır. Programlama dilleri ile yapılan LCD kullanımları, pin girilerek ve kodlama dili ile yapılabilir. Konut listelerine Pic Basic dilinde LCD kontrol fonksiyonu için kullanabilirsiniz. Ancak ilk komutun gönderilmeden önce, programda minimum 0,5 saniye beklenmelidir.

Pin kodlama, komut ve programa dili kombinasyonlarını ve anlamlarına, işlemlerine göre çalıştırma sağlayarak Arduino LCD kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Önceki İçerikSamsung Led LCD
Sonraki İçerikLCD Ekran Arduino
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.