Bilgisayar Ekranını Televizyona Yansıtma

Bilgisayar kullanan ve bu bilgisayarı televizyona bağlayarak daha geniş bir ekranda görüntü elde etmek isteyen kişiler için bilgisayar ekranını televizyona yansıtma zaman zaman sorun olabilmektedir. Özellikle teknik anlamda yeterliliği bulunmayan kişiler, kablolu ya da kablosuz bağlantı seçeneklerin neler olduğunu bilmediğinden dolayı aradaki bağlantıyı kuramamak da ve görüntü aktarımını yapamamaktadır. Bilgisayar ekranını televizyona yansıtmak konusunda 2 farklı seçenek mevcuttur. Kullanıcılar kablolu ya da kablosuz seçenekleri değerlendirerek bağlantıyı kolayca sağlayabilir.

Kablo İle Bilgisayar Ekranını Televizyona Yansıtma

Kablo kullanarak bilgisayar ekranını televizyona yansıtma en kolay yöntemlerden birisidir. Bu seçenekte iki farklı alternatif söz konusudur. Bulunan bilgisayar ve televizyonlar arasında daha yüksek kalitede bir görüntü aktarımı sağlanabilmesi adına HDMI kablo kullanılmalıdır. Bu kablonun bir ucu bilgisayara diğer ucu ise televizyonun genellikle arka kısmında yer alan HDM yuvalarına takarak görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz.

Bağlantı sağlandıktan sonra ise kişiler Windows tuşu ile p tuşuna basarak ekranın nerede görüntüleneceğini seçmesi de gerekebilir. Bu seçenekte sadece bilgisayar ekranı, sadece 2 ekran ya da yinele diyerek iki ekranda aynı görüntünün olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ekstra bir ekran istiyorsanız uzat seçeneğini değerlendirerek hem bilgisayar ekranında hem de televizyon ekranında farklı görüntülerin yer almasını sağlayabilirsiniz.

Kablosuz Bilgisayar Ekranını Televizyona Yansıtma

İşlemlerin kablosuz bir şekilde yapılması kuşkusuz daha pratiktir. Hem bilgisayar hem de televizyonun kablosuz desteği sağlaması gerekecektir. Kullanıcılar sağ alt köşeden ulaşacakları seçenekler bölümünden kablosuz bir ağa bağlan seçeneğini takip ederek bağlantı sağlayabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise denetim masasında yer alan aygıtlar ve yazıcılar kısmında televizyonun olup olmadığını kontrol etmektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli detay bilgisayarların ve televizyonun aynı ağa bağlı olması gerektiğidir. Eğer iki cihaz da Wi-Fi kullanıyorsa ya da kablolu bağlantı ile bir ağ üzerinden bağlantı sağlanmışsa, kablosuz seçeneklerinde bu görüntü aktarımı sağlanabilir. Fakat bu tip 2 seçeneğin de olmaması halinde kablosuz bir şekilde bilgisayara bağlanmak söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle bağlantılara başlamadan önce cihazların özelliklerinin kontrol edilmesi gerekir. Bazı televizyonlar özel yazılımlar gerektirebilecek gibi iki cihazın birbiriyle uyumsuz olması da yine olabilecek olumsuz durumlar arasında yer almaktadır.

Genel itibariyle bilgisayar ekranını televizyona yansıtma işlemleri bu şekilde yapılarak tamamlanmaktadır. Performans kaybı olmadan yapabileceğiniz bu işlemlerde kablolu ya da kablosuz doğru uygulama ve ürünleri kullanmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.