Ekran Boyutu Nedir?

Evlerimizin baş tacı olmaya hak kazanmış bir diğer elektronik cihazlardan birisi de televizyonlar. İçerisinde kullanılan teknolojiler ve birbirinden ilginç devreler bulunan bu cihazlar, bizlerin haberlere ulaşabilmesine ya da diğer filmleri izlemesine yardımcı oluyor. Bu cihazlar sayesinde günlük hayatta gündemi takip edebilirken aynı zamanda ailemiz ile beraber cumartesi akşamları film keyfi yapabiliyoruz. Özellikle televizyon alırken ne alacağınıza dikkat ederek almanız gerekmekte. Ekranın boyutu salonunuzdaki dekorasyonu belirleyecek olan özellik olurken aynı zamanda doğru ekran boyutunu satın alırken bakmanız ve salonunuza uygun büyüklükte televizyonu satın almanız gerekmekte. Televizyonların boyut ölçüm birimi için ise burada inç denilen ölçü birimi kullanılmakta. 1 inç 2,54 cm’ye tekabül ediyorken ortalama 40 inç bir televizyonun 101,6 santime tekabül ettiğini anlayabiliyoruz. Eğer büyük bir evde yaşıyorsanız ve salonunuz da büyükse 40 inç ve üzeri televizyonları seçmeniz önerilmekte. Burada kullanacağınız televizyonun büyüklüğü oturma grubunuzun arası gibi faktörleri de hesaba katarak televizyonları satın almanız gerekmekte. Salonlar için büyük televizyonlar önerilse de yatak odası ve çocuk odaları için 27 ila 38 inç televizyonların ideal boyutlar olduğu söylenebilir.

Uyunulan Odada Teknolojik Alet Sayısı Minimuma İndirilmeli

Özellikle yatak odasında teknolojik aletlerin en az seviyede tutulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, yatılacak odada bilgisayar ve televizyon gibi cihazların olmamasını öneriyor. Özellikle yatmadan önce telefona bakmak uykuyu açtığı gibi sağlıklı bir uyku için telefonlara ya da televizyonlara bakılmaması öneriliyor. Mavi ışık dediğimiz ve uykuyu kaçıran ışık olarak da geçen bu ışık türü uykuyu kaçırdığı gibi aynı zamanda uykunun kalitesini bozan etkenlerden oluyor. Son zamanlarda yazılım ile birlikte gece ışığı koyulan telefonlarda mavi ışık en aza indirgenerek uykuda harcanacak zamanın en iyi şekilde geçirilmesine yardımcı oluyor. Sabahları dinç kalkabilmek için yatakta telefon kullanımını düşürmenizi öneren doktorlar, uyurken radyasyondan korunabilmek için telefonu yatmadan önce masanıza ya da yatağın yanına yere bir yerlere bırakmanızı öneriyor. Gece boyunca altında kalınan radyasyon gece boyunca uyunan uykudan sonra kalkıldığında baş ağrısı yapabiliyor.

Televizyon İzlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Televizyon izlemek aslında herkesin yapabileceği basit bir aktivite. Bunun yanında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise televizyonlarda çıkan içerikleri izleyen kişilerin yaşlarının içerikler ile uyumlu olması gerekiyor. Şiddet içeren görüntülere sahip bir filmin 7 yaşına kadar izlenmemesi gerektiği de velilerin tarafından bilinmesi gereken bilgilerden birisi

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.