IPS LCD vs Amoled Karşılaştırması

Çok açılı bakma sağlayan ekran paneline ıps denir. Ips ekran sabit bir yerden bakmaya gerek kalmadan, renk kaybı ve gölge sorunu oluşmadan görüntü kalitesi ve canlılığını korumaktadır. Ips ekran özellikleri arasında 8 bit renk derinliğine sahip oluşu dikkat çekmektedir. Ekranlarda yansıma oluşturmamaktadır. Kullanımı keyifli hale getiren Ips ekran ayrıca enerji tasarrufu da sağlar.

Akıllı cihaz teknolojisinde kullanımı yaygın olan daha çok düşük enerji tüketimi sağlayan ekran modeline Amoled ekran denir. Amoled ekran teknolojisi 2008 yılından itibaren teknoloji dünyasına adımını atmıştır. Sadece telefonlarda değil akıllı saat, dizüstü bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazlarda kullanılmaktadır.

Amoled Özellikleri ve Sorunları

Amoled ekran boyutu diğer ekranlara göre daha kıvrak, daha ince ve esnektir. Ekran renkleri olduğundan daha fazla canlı görünür.  Ekran arka kısmında bulunan piksellerden ekstra bir aydınlatma yoktur. Bu aydınlatmanın olmaması siyah bir görünüm sağlar. Enerji tasarrufu sağlamasının nedeni arka tarafı aydınlatmak için ışığa ihtiyaç duymamasıdır.  Polimer tabakadan oluşmaktadır. Amoled ekranların gece kullanımı daha rahattır. Bunun nedeni siyah arka tabanı ile rahat kullanım sunmasıdır.  Diğer ekran tiplerine göre ekran aydınlatma rengi daha sarıdır. Sarı olmasının nedeni ve tercih edilmesi tamamen göz konforundan kaynaklanmaktadır. Sarı ışık gözleri yormayarak daha rahat akıllı cihaz kullanımı sağlar.

Ips Lcd Ekran Özellikleri

Ips lcd ekran görüntü kalitesi ve çözünürlüğü ile daha keskin ve daha iyi bir görünüm sağlar.  Renk kalitesinin yüksek düzeyde olması, net bir görünüm sağlaması ve kullanılan renk miktarının diğer ekran özelliklerine göre daha fazla olması en önemli özelliklerindendir. Genellikle uzun süre ekran başında kalanlar, oyun tutkunları ya da film tutkunları tarafından Ips lcd ekran geçerli not almıştır. Ekran parlaklığı yüksektir. Gece gündüz ayırt etmeden yüksek güneş ışığında bile net bir ekran görüntüsü sağlar. Bu nedenle kullanımı her zaman kolay ve rahattır. Ips lcd ekran yalnızca batarya ömrünü olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun nedeni çok fazla ışık kullanmasıdır.

Ips Lcd Ekran ve Amoled Ekran Ortak Özellikleri

Akıllı cihaz teknolojisinde herkes kendi kullanım amacına göre en iyi cihaza sahip olmak isterler. Ekran çözünürlüğü, işletim hızı, batarya ömrü ya da kullanım ara yüzü cihazlarda en önemli ayrıntılardır. Cihazlar markalarına göre farklı ekranlara sahip olmaktadır. Ips lcd ekran paneli ya da amoled ekran paneli markalara göre ayrılmaktadır.

Ips lcd ekran ve Amoled ekran arasındaki ortak özelliklerden biride her iki ekran modeli de akıllı cihazlarda kullanılmaktadır. Her iki ekran modelinin ayrı ayrı kullanıcısı bulunmaktadır. Her ikisi de alanında oldukça iyidir. Kullanıcılar tarafından belirlenen tercihler ve fikirler doğrultusunda Amoled ve Ips lcd ekran oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.