LED lamba ne zaman icat edildi?

Lamba olarak üretilen ürünlerde de kullanılmaya başlanan LED sistemleri, çok daha cazip ve avantajlı olmaktadır. LED lamba ne zaman icat edildi noktasında ise öncelikli olarak ilk aşamaların 1920’li yıllarda ortaya çıktığı görülmektedir. 

LED lambanın gelişimi 

Rusya’da ışık yayan diyot konusunda öncü adımların atılması ile birlikte bu teknolojinin zaman içerisinde kullanılmaya başlandığı net olarak görülebilmektedir. Işık yayan diyot her ne kadar 1920’li yıllarda Rusya’da ortaya çıkarılmaya başlansa da bunun elektronik bileşen haline getirilerek kullanıma sunulması 40 yıl sonra gerçekleştirilmektedir. 

LED lambanın tarihsel süreci

1962 yılında Amerika’da yaşanan gelişmeler ile birlikte günümüzün LED sistemlerinin ilk ölçüleri oluşturularak kullanıma sunulmaya başlanmıştır. Üstelik ilk piyasaya sunulduğu döneme göre 1000 kart artışın yaşandığı bu ışık verimliliği ile LED TV’ler hem ekonomik hem de güçlü aydınlatma elde edilmesini sağlamaktadır. Üstelik başlangıç aşamasında her ne kadar aydınlatma temel amaç olsa da günümüzde bu aydınlatmanın çok daha ilerisindeki bir kullanım alanı bulunmaktadır. Teknolojinin sürekli geliştirilmesi daha cazip ve avantajlı bir sistemini de ortaya çıkarmaktadır. 

LED’in avantajları neler?

Yapılan açıklamalara göre her yılda %50 oranında bir verimlilik artışı, bu özel lambalar ile sağlanmaktadır. Tarihsel gelişiminde ise özellikle önemli dönüm noktaları bulunmaktadır. Başlangıç aşamasında çok standart renkler olsa da 1972 yılında sarı, 1980 yılında kırmızı-yeşil, 1990 yılında ise turuncu gibi farklı renkler bu aydınlatma sistemlerine eklendi. 

Beyaz LED ise 1995 yılında Alberto Barbiere tarafından bulundu. Yaşanan bu gelişmeler teknolojinin günümüze kadar sorunsuz bir şekilde gelmesini sağladığı gibi şu anda ekonomik ve çevresel bir çözüm olarak da led’ler büyük bir fırsat olarak görülmektedir. Sağladığı bu avantajlar sayesinde pek çok farklı alanda kendine yer bulan LED teknolojisi televizyonların kameralarında dahi kullanılmaktadır. Bu açıdan önümüzdeki yıllarda da bu teknolojinin kullanılmaya devam edeceği görülebilmektedir. Üstelik her yıl artan verimliliği ile daha çevreci bir seçenek olarak ön plana çıkan LED aydınlatma sistemleri ve teknolojileri çoğu kişi için aynı zamanda birer zorunluluk olmaktadır. Günümüzde çok farklı markalar tarafından üretimi gerçekleştirilen LED lambalar ve sistemler farklı özellikleri ile dikkat çektiği gibi kişilerin seçim şansını da arttırmaktadır. Beklentilerinize göre bu sistemlerden uygun bulduğunuzu kullanabilir ve tercih edebilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmeler ile son hali verilen led sistemleri, geniş kullanım alanı ile çok daha yaygın bir durumdadır. 

Önceki İçerikLCD TV nasıl temizlenir?
Sonraki İçerikLED ne demek?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.