LED ne demek?

Başta televizyon olmak üzere pek çok farklı alanda kendine yer bulan LED sistemleri çoğu kişi için büyük bir merak konusu. Özellikle aydınlatma gibi alanlarda çok daha ekonomik bir seçenek olarak dikkat çeken sistemler diğer seçeneklere göre çok daha uygun fiyatlar ile satılıyor ve ekonomik olması sayesinde uzun vade her zaman kullanıcısını mutlu ediyor. Bu açıdan mevcut sistemlerin neden bu kadar avantajlı olduğunu, sistemin yakından öğrenilmesi ile birlikte de siz de öğrenebilirsiniz. 

LED neyin kısaltması?

Light Emitting Diode kısaltması olarak kullanılan LED, Türkçe’ye de bu orijinal ismi ile geçmiştir. Bir diyot olarak geliştirilen bu sistemlerde akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan yarıiletken bir devre kullanılmaktadır. Bu devre prensip olarak elektron alışverişini sağlar ve bu alışveriş sırasında da ortaya ışık çıkmaktadır. Bu nedenle de pek çok farklı aydınlatma ihtiyacında bu LED adını verilen özel sistemler kullanılmaktadır. 

Bu aydınlatma sisteminin ortaya çıkması ise 1907 yılına kadar dayanmaktadır. Tarihi her ne kadar eski olsa da kullanımı son yıllarda çok daha artan bu sistemlerde silisyum kalbim kristalleri esas ana maddedir. Bu maddenin çeşitli işlemler sırasında parladığının görülmesi ile birlikte LED geliştirmeleri de başlamıştır. Maddenin kullanıldığı özel aydınlatma ürünleri ile daha fazla ışık elde edilebilmektedir. 1907 yılında bu gelişmelerin ilk önemli adımı ise 1927 yılında yaşanmıştır. 1927 yılında Oleg Losev tarafından ortaya çıkarılan ilk LED sistemleri, böylece kendine yer bulmuş ve 1962 yılı itibariyle seri üretime geçiş yapılmıştır. 

LED hangi alanlarda kullanılıyor?

LED’ler kısa süre içerisinde iç ve dış mekan aydınlatmaları, reklam panoları, televizyonlar, LCD ekran aydınlatmaları ve otomobil gibi çok farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Üstelik bu aydınlatma sisteminin çok ekonomik ve güçlü olması, çok farklı ürünleri ve sistemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Öyle ki pek çok televizyon markası tarafından yapılan özel üretimler sayesinde LED aydınlatma sistemi ile %70’lere ve 80’lere varan bir tasarruf sağlanabilmektedir. Ekonomik bir şekilde aydınlatma ihtiyacının olduğu yerlerde sizlerde LED seçeneğini değerlendirebilir ve ekonomik bir şekilde aydınlatma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Şu anda cep telefonlarında dahi ilgili sistem kullanıldığı gibi kişiler için bu yaygın bir kullanımın olduğunu göstermektedir. Kullanıldığı alan, boyutu, yaydığı ışık miktarı ve rengine göre çok çeşitli şekilde üretimi gerçekleştirilen LED ürünlerde zengin seçenek aynı zamanda bir avantaj yaratmaktadır. Farklı proje ve ihtiyaçlara göre ihtiyacınız olan LED modelini kolaylıkla sizler de bulabilirsiniz. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.