LED tabela nasıl yapılır?

LED sisteminin yaygın bir şekilde kullanılması ile birlikte LED tabela sistemleri de geliştirilmiştir. Daha çok reklam amacıyla kullanılan LED tabela sistemleri ile alanların aydınlatılması dahi sağlanabilmektedir. Çok farklı teknikler ve montajlar da yapılabilir. Bu açıdan teknik yeterliğinize göre bu seçenekleri sizler de değerlendirerek LED tabela ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Daha çok kayan yazı olarak tanımlanan bu özel ürünler, farklı ölçülere göre yapılabilmektedir. Montaj işleminde LED paneller çok farklı ölçülerde ve büyüklüklerde yapılabilmektedir. Bu konuda işler tamamen kişilere bağlıdır ve farklı kriterler, ölçülere göre yapılabilmektedir. Bu açıdan gerekli olan ürünleri temin ettikten sonra montaj işlemine geçiş yaparak kolay bir şekilde LED tabela yapımı gerçekleştirebilirsiniz. 

LED tabela montajı 

Bu tabelalarda küçük ebatlardaki LED panellerin birbiriyle montaj yapılması gerekmektedir. Bu montaj işleminin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına ise her bir panel üzerinde ok bulunur. Bu oklar sağ tarafa ve üste bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde yapılacak bağlantılar ile tüm küçük paneller bir araya getirilmelidir. Ardından hizalama işlemleri ile panellerin birbiriyle bağlantısı tamamlanmalıdır. 

LED tabelalar için özel olarak kasalar kullanılır. Bu kasalar ile hem ledlerin bir arada kalması hem de dayanıklılığın artırılması sağlanmaktadır. Bu kasanın da yerleştirilmesi gerekir. Bu kasalar üzerinde panellere oturacak şekilde vida alanları bulunmaktadır ve yerleştirme aşamasında bu vida alanlarının tam uyduğundan emin olmanız gerekmektedir. Alanlar tam olarak birbiriyle oturduktan sonra ise kasa montajını da tamamlamış olacaksınız. 

Son aşama olarak ise ilgili alanlara uygun vidaların takılması ile yapılmaktadır. Vidalama işlemlerinde kesinlikle panellere herhangi bir tahribata izin vermeniz gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak olumsuzluklara ve arızalara bu tip durumlar yol açabilir. 

LED panellere güç kablosu takma 

Her bir LED panel için ayrı bir güç kablolarının gireceği alan bulunmaktadır. Bu nedenle güç bağlantı soket vidalarının sökülerek bu yerlere güç kablolarının bağlantısının yapılması gerekir. Panel yapacağınız zamanda bu kabloları da yine tedarik etmeniz gerekir. Her LED farklı bir bağlantı gerektirdiğinden dolayı bu konuda panel özelliklerine göre elektrik bağlantısını doğru yapmanız gerekir. Elektrik için gerekli olan montaj tamamlandıktan sonra bir diğer aşama olarak veri kablolarının bağlanması gerekir. Bu veri kabloları da yine ilgili alanlara montaj yapılarak tamamlanması yeterli olacaktır. Elektrik vereceğiniz adaptörleri de ilgili LED kasa üzerine bir bağlayarak montajı tamamlamanız yeterli olacaktır. Kontrolün sağlanabilmesi adına ise bu tip ürünlerde kontrol kartı bulunmaktadır. Son olarak bu kontrol kartının da montajı yapılmalıdır. 

Çift taraflı bant ile bağlayabileceğiniz bu kontrol kartı sol en alt köşeye yapılmalıdır. İlgili enerji ve veri kablolarını bağlayarak gerçekleştireceğiz bu işlemler sonrasında LED paneliniz tamamlanmış olacaktır.

 

Önceki İçerikLED ne demek?
Sonraki İçerikŞerit LED nasıl bağlanır?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.