LED TV Nedir?

Zaman ilerledikçe teknoloji de gelişmektedir. Teknolojinin gelişme gösterip insan hayatını kolaylaştırdığı alanlardan biri de televizyonlardır. İlk televizyon ile günümüzdeki televizyonlar arasında pek çok fark yer almaktadır. Şekil, ağırlık, görüntü kalitesi ve çalışma prensibine kadar değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişikliklere göre de televizyonlar farklı isimler almıştır. Bu televizyon türlerinden en son çıkanı LED TV’lerdir. Modern aydınlatmalarda sıkça kullanılan led teknolojisi artık televizyonlarda da kullanılmaktadır.

LED TV Hangi Özelliklere Sahiptir?

LED TV’lerin en ayırıcı özelliği içerisinde yer alan ışık kaynağıdır. Arka aydınlatmada “Işık Yayan Diyot” anlamındaki LED’ler kullanılmaktadır. Bu sayede LED TV ismini almıştır. Aynı zamanda bu tv’leri LCD TV’lerden ayırt etmek oldukça zordur. Görünüş olarak tıpkı LCD TV’lere benzemektedirler. Ancak LCD TV’lerde arka aydınlatma olarak florasan kullanılmaktadır. LED TV’lerde lamba, TV’nin açılmasıyla hemen açılır ve TV kapanıncaya kadar açık kalır. Görüntüyü meydana getiren piksele ışık buradan gönderilir. Kontrast farkı belli bir seviyeye kadar ulaşabilmektedir. Bu sayede son derece iyi bir görüntü vermektedir. Renkleri ise %85 oranına kadar yansıtabilir. Bu sayede üstün bir renk kalitesi sağlamaktadır.

LED TV Avantajları Nelerdir?

LED TV’lerden önce çıkan LCD TV’leri dahi unutturacak LED TV’ler, çok sayıda avantaja sahiptir. Özellikle içerisinde kullanılan aydınlatması TV’ye büyük avantajlar katmıştır. Arka aydınlatmada kullanılan LED’ler çok düşük miktarda enerji tüketmektedir. Bu da büyük bir enerji tasarrufu sağladığı anlamına gelmektedir. LED TV’ler diğer televizyonlara göre %40 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Harcadığı düşük enerjinin yanı sıra görüntü kalitesinin de çok daha iyi olması LED TV kullanımını artırmıştır. Oldukça net ve canlı bir görüntü vermektedir. Ayrıca üzerine yoğun ışık gelmesi durumunda diğer televizyonlara göre daha az yansıma yapmaktadır.

LED TV Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Bu TV’ler hemen hemen her alanda kullanıma uygundur. Ev, iş yeri, eğlence merkezleri gibi çok sayıda alanda kullanılabilir. Tercihe göre duvar askı aparatı ile duvara monte edilebilir veya içerisinde yer alan ayakları sayesinde masa üstünde kullanılabilmektedir. Dâhili uydusu sayesinde ek bir uydu alınmasına da gerek yoktur. Böylece çanak antenden gelen uydu direkt olarak TV’ye bağlanabilmektedir. Dileyenler için harici uydu girişleri de yer almaktadır. Yalnızca televizyon kanallarını izlemek için değil, bilgisayar monitörü olarak kullanmak da mümkündür. USB girişi sayesinde USB bellek ve telefonunuzda yer alan dosyaları açabilirsiniz.

Kablolu ve kablosuz ağ özelliği sayesinde internete de bağlanabilmektedir. Ayrıca çeşitli oyun cihazları da bağlanabildiği için oyun oynama amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu sayede playstation salonlarında artık LED TV’ler yer almaktadır. Bunun yanı sıra daha ince ve daha hafiftirler. Böylece her yere rahatlıkla taşınarak kullanım alanı hemen değiştirilebilir.

LED TV’lerin Kullanım Ömrü Ne kadardır?

Bilindiği üzere led aydınlatmalar uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu led teknolojisinin televizyonlara yerleşmesi ile televizyonların da ömrü artmıştır. Kullanıcıya bağlı herhangi bir zarar verici durum olmadığı sürece uzun yıllar boyu kullanıcılarına eşlik etmektedir. Kullanım ömrünün çok uzun olmasının sebeplerinden biri de olumsuz ortam koşullarından hemen etkilenmemesidir. Led ekranlar, yüksek sıcaklık ve titreşimlerden olumsuz biçimde etkilenmezler. Bu da kullanım ömrünü artırıcı özelliklerinden biridir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.