OLED 3D TV Modelleri

Teknoloji ve bilimin, silikon vadisine katkılarıyla beraber çıkan 3D televizyon furyası, tüm dünyayı kaplamış durumda. Durum böyle olunca ortaya çıkan OLED 3 boyutlu TV modellerinin sayısı da bir hayli artmakta. Arz ve talebe göre üretilen bu televizyonlar insanlar tarafından sevilmiş olmalılar ki bu kadar ünlü olmuş olabilsinler. OLED ise basit olarak Organic Light Emitting Diode yani Türkçesi organik ışık yayan diyotlar denebilir. Yüksek çözünürlüklü ekranlar içerisinde farkını hemen hemen herkesin gözleri ile hissedebileceği OLED’i diğerlerinden üstün kılan şey aslında LED ampuller yerine ışın yayan filmlerinin olmasıdır. Mantık olarak LED’ler ile aynı fikre sahip olsalar bile, OLED’ler LED’lere göre daha parlak ışıklar oluşturabilme kapasitesine sahip. Bunu yapabilirken aynı zamanda LED ve LCD’lerden daha az enerji kullanması ile diğer rakiplerine fark atabilmiştir. Burada kullanılan O harfi ise organik kelimesinden gelmekle beraber ışık yayan bu filmlerin hidrokarbon bağlardan oluşması yüzünden kaynaklanıyor. Ayrıca yeni çıkan 3 boyutlu televizyonlarda da enerjiden tasarruf edip daha parlak ekran görüntüsünün sağlanması adına bu teknoloji kullanılıyor.

OLED’i Kim Buldu?

İlk olarak 1987 yıllarında Kodak film şirketinde çalışan araştırmacılar, Ching W. Tang ve Steven Van Slyke OLED teknolojisinin gelişmesinde ve bulunmasına büyük katkı sağlamışlardır. Bu OLED ekranlar, genellikle dört adet birincil katmanın üst üste gelmesi ile oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla yapının üstünde durabilmesi amaçlanan iskelet alt tabaka, buradaki elektronları çekerek görüntünün anlam kazanmasını sağlayan anot, elektronların bir araya toplanmasını sağlayan katot ve bahsedilen aralarındaki organik bağlardan ve zincirlerden oluşan katman. Piyasada ne kadar basit ve sabit OLED kullanılsa da aralarında farklı olarak geliştirilmiş OLED ekran ve panellerini de görebilmek mümkün. Bunlardan birisi olan aktif matriks OLED’ler yüksek hızlı yani yüksek hertzli yenilemeye ihtiyaç duyan birçok cihazların ekran panellerinde ve genellikle evlerde görülen 3 boyutlu OLED televizyonların içerisinde kullanılır. Bu prensiple çalışan AMOLED’ler her bir pikseli yönetmek için bir adet film transistörüne ihtiyaç duymaktadır. Ancak diğer OLED’ler gibi esnek olduğu için kıvrılıp katlanabilir bir yapıya sahiptir ve ayrıca saydamdır.

OLED’i Diğerlerinden Neler Ayırıyor?

Bugün hali hazırda üretilmekte olan birçok LED televizyonlarında kullanılan LED’ler, ekranın üzerine sadece bir ışık sağlaması amaçlı kullanılmaktadır. Bu panelin önüne koyulan LCD panel ise ışık kırılmaları yaparak görüntünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Buna LCD shutter sıralaması denir ve ortamın renklendirilmesinde ana görev bu parçaya aittir. OLED’ler ise buna aykırı olarak ışık kaynağı ve rengin dizilişini kendi başına kontrol edebilir ve diğer LED’lere göre daha düşük güç tüketimine sahiptir.

OLED’in Dezavantajları

Çok olmamakla birlikte OLED’lerin de dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise mavi ışığı oluşturan biriminin diğer LED’lere göre daha çabuk eskimesidir. Bu olay geçen zamanla beraber ortamdaki ışığın parlaklık seviyesinin azalmasına ve renk ahenginin bir nebze bozulabilmesine yol açabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.