OLED TV Ne Demek?

Görüntü yayan cisimler ya da bir başka adıyla televizyonlar ya da monitörler… Dünya çapında 1926’dan beri görüntü alınabilen bu cisimler ilk olarak Almanya’da yayınlanan bir olimpiyatın canlı yayını olarak izlenebilmiş. O zamanki şartlar sadece siyah beyaz görüntüye izin verdiğinden dolayı görüntü kalitesiz olsa da neyin nasıl gittiği anlaşılabilir bir nitelikteymiş. Günümüzde gelişen teknoloji ve onlarca bilim insanının yapmış olduğu çalışmalar sonucu artık televizyonlar evlerin vazgeçilmez cihazları haline gelmiştir. Bu da televizyonları son yüzyılın en popüler ev cihazları arasına katılmasına olanak sağlamıştır. Karasal ya da kablodan direk gelen karasal yayınlar sayesinde ve diğer televizyon kuruluşlarının yapmakta olduğu canlı yayınlar, Turksat gibi uydulardan evimize kadar gelmekte. Bunun için kullanılan LMB’ler bu sinyalleri çanak antenden alarak televizyona gönderiyor. Eğer televizyon içerisinde bir dekoder varsa bu görüntüyü çözümleyerek ekrana aktarabiliyor. Eğer dekoder yok ise burada ayriyeten bir dekoder kullanılması gerekiyor. Günümüzde kullanılan ekran teknolojileri ise ekrana aktarılan görüntünün oldukça kaliteli olmasını sağladı. Bu teknolojilerden birisi olan OLED nedir? Ne işe yarar? Gelin bunların cevabını bu yazımızda verelim.

OLED’in Çalışma Prensibi

OLED denilen organik ışık yayan diyotlar, piyasada halihazırda bulunmakta olan LED teknolojisinin farklı bir adı ve dalıdır. Burada kullanılan teknoloji ise Ching W. Tang ve Steven Van Slyke tarafından geliştirilmiştir. OLED ve LED teknolojisi de aynı fikirlere sahiptir fakat LED ampuller yerine OLED burada ışık yayan ince filmleri ekran içerisinde kullanır. OLED aynı zamanda LED’den daha fazla ışık oluşturabilirken mevcut olan LCD ve LED teknolojisine göre daha az enerji kullanır. Bu da hem etrafa salınan karbonun azalmasını sağlarken elektrik faturalarının da bir tık azalmasını sağlamaktadır. Burada OLED içerisinde kullanılan O harfi organik anlamına geliyorken içerisindeki ışık yayan filmlerin ise hidrokarbon zincirlerden imal edilmesinden sonuçlanıyor.

4 farklı katmandan oluşan bu tabakada ilk olarak yapı iskeletini oluşturan tabaka, ardından elektronların çekilmesini sağlayan anot tabakası, elektronların ortaya çıkmasını sağlayan katot ve aralarında hidrokarbondan imal edilmiş olan organik tabaka kullanılıyor.

Farklı OLED Çeşitleri Mevcut

Cihaz ekranları eğer yavaş güncellemelere yetinebiliyorsa yani düşük Hz’de çalışmaya müsaitse pasif matriks OLED yani PMOLED denmektedir. Aktif maktriks OLED denilen teknoloji olan AMOLED’ler ise yüksek yenileme yani yüksek refresh rate’in istenmekte olduğu yüksek çözünürlüklü ve yüksek Hz değerlerine sahip telefonlarda kullanılmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.