Şerit LED nasıl bağlanır?

Evlerde, arabalarda son yıllarda çok daha fazla tercih edilmeye başlanan şerit LED sistemleri kişilerin kendisi tarafından bağlanabilmektedir. Bu açıdan farklı projelerin oluşturulması ve aydınlatmanın gerçekleştirilebilmesi adına bu şerit ledleri sizler de kullanabilirsiniz. Farklı uzunluklarda, yoğunluk, renk ve voltajlarda kullanılabilir durumda olan LED ürünler, şerit halinde olduğu gibi led arkasında yer alan yapıştırıcı bantlar sayesinde kolaylıkla montaj yapılabilmektedir. 

Şerit ledleri bağlama 

Şerit LED nasıl bağlanır ya da şerit LED bağlantı şeması gibi çeşitli araştırmalar ile ulaşabileceğiniz ve farklı kaynaklardan farklı yöntemlerini öğrenebileceğiniz şerit ledlerde kişilerin yapacağı işlemler oldukça basittir. Zira alınacak olan şerit LED arkasında bulunan yapışkanlı bantlar sayesinde istenilen alana kolay bir şekilde şerit LED yapıştırılarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. 

Boyutlarında değişiklik olabilen bu şerit ledleri satın alırken uygulama alanınızı ve projenizin özelliklerini göz önünde bulundurmanız yeterli olacaktır. Tek çipli ya da üç çipli gibi farklı versiyonları bulunduğundan dolayı kişilerin bu tip voltaj farklılıklarına da dikkat etmesi gerekecektir. ışık gücünü ifade eden bu çipli şerit ledlerde iç ve dış mekana göre farklı ayarlamalar da yapılabilmektedir: Özellikle bu aydınlatmayı dış mekanda uygulamak istiyorsanız silikonlu modelleri tercih etmeniz gerekir. Şeridi koruyarak dış etkenlere karşı daha az hasar almasını sağlayacağından dolayı daha uzun ömürlü bir LED aydınlatma sisteminiz olacaktır. Genellikle 12 volt kullanması da sizin için kolay bir şekilde aydınlatmanın yapılmasını sağlar. Şeritlerin bağlanmasında ise özellikle iki tel uca elektrik bağlanması yeterli olacaktır. Bunu LED şerit alırken alacağınız bir kablo yardımıyla kolay bir şekilde yapabilir ve ardından bu bağlantıları bir elektrik bandı ile bağlayarak güvenliği sağlayabilirsiniz. Fakat bu şeritler hem analog hem de ve dijital olarak iki farklı şekilde olduğundan dolayı satın aldığınız ürünün özelliklerine göre bağlantıyı daha farklı yapmanız gerekebilir.

Analog şerit LED bağlantısı

Analog şerit LED bağlantılarında paralel bağlantı kullanılmalıdır. Farklı renklerde aydınlatma isteyen kişiler bu bağlantıyı ve şerit ledleri kullanılabilir. Tüm şeridin aynı renk yanacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Dijital şerit LED bağlantısı

Dijital modellerde ise her LED farklı renkte yanma özelliğine sahiptir ve böylece rengarenk bir aydınlatma sağlanabilmektedir. Üstelik efekt oluşturma gibi işlemler de yine dijital ürünlerde yapılabilmektedir. Bu şerit ledlerde 3 iğne bulunmaktadır. VCC ve GND güç almak, veri pini ise kontrol sağlamak adına kontrollere bağlanmalıdır. Eğer kontrol edebileceğiniz herhangi bir cihaz ve sistem bulunmuyorsa sadece güç vererek şeridin aydınlatılmasını sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.