Televizyon Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bunun için kendinize sorabileceğiniz birkaç soruyu sizlere sunalım, siz de buna göre karar vererek ona göre bütçenizi ayırıp televizyon alışverişinizi tamamlayın.

Kullanım Amacınız Ne?

Bir televizyonu alırken dikkat etmeniz en büyük nokta istediklerinizin fazlasını karşılayan televizyonları satın alıyor olmanız. Halbuki sadece uydu yayını izleyecekseniz o kadar şaşalı şeyleri seçmenize gerek yok. Buna örnek olarak gidip 200Hz yenileme hızına sahip bir televizyon aldığınızda, siz bu cihaz üzerinde 200 FPS’lik bir film oynatmadığınızda ve sadece uydu yayını izlediğinizde, bu hizmete boşu boşuna para vermiş oluyorsunuz. Halbuki uydu yayınları genellikle HD olmayan yayınlarda 30Hz HD olan yayınlarda ise genellikle 60Hz yani 60 FPS verilir. Bunun dışında film izlemek için alacağınız televizyonlarda OLED ya da UHD gibi özelliklerin olmasına dikkat edin. OLED içerisinde kullandığı teknoloji sayesinde vermiş olduğu görüntüyü daha parlak ve canlı verirken diğer LED ekranlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Aynı şekilde UHD yani 4K bir televizyona sahip olduğunuzda Netflix gibi platformların size sağlamış olduğu 4K seçeneklerini kullanarak dizi ya da film keyfinizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Ekran Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Bu sorunun yanıtı aslında kullanacağınız odaya göre değişmekte olup, inç üzerine ortalama hesaplar yapılarak aslında kullanacağınız odaya göre büyüklüğünü ayarlayabilmeniz mümkündür. Bunun için verilen inç skalasında 32 inç ya da daha küçük TV’ler orta genişlikteki yatak odaları içerisinde ya da mutfaklarda kullanılabilir niteliktedir. 33 ila 50 inç arasındaki televizyonlar ise geniş yatak odaları ve orta boyutlardaki salonlarda tercih edilebilir. 50-65 inç arasındaki televizyonlar ise bulunacakları ortamın dikkatini üzerine çekeceği gibi bu tarz televizyonları ekstra büyük yerlerinde kullanmalısınız. 65 ya da daha büyük seçenekler ise yapılacak ve planlanılmış sinema ve oyun odaları için düşünülebilecek bir faktör. Etrafını kararttığınız ve ses yalıtımını iyi yaptırdığınız ve genişliğinden emin olduğunuz bir mekâna geniş bir televizyon ve birkaç puf alarak sinema deneyimini yaşamanız mümkündür.

Hangi Bağlantı Türlerini Tercih Edeceksiniz?

Bugünlerde üretimi yapılan her televizyonun üzerinde bulunabilen HDMI girişi hem televizyon bağlantılarında hem de bilgisayar bağlantılarında ilk başı çeken portlardan birisi. Bu port üzerinden istediğiniz gibi görüntüyü ve sesi aktarabileceğiniz gibi ses sistemi için ayrı kablolara ihtiyaç duymazsınız. Bunun bir tık üstü olan ve 4K desteği de bulunmakta olan Display Port ise daha güçlü bir dijital port olup, daha yüksek verileri daha hızlı aktarması ile HDMI’ın bir tık önüne geçmektedir. Ayrıca seçmiş olduğunuz televizyonda bulunan port sayısı da önemli. Birkaç kaynaktan gelen görüntüyü sürekli değiştirmek istediğinizde sürekli port değiştirmek hem portun ömrünü kısaltabileceği gibi büyük kablo uğraşlarına sebebiyet verebilmektedir. Örneğin bilgisayarınız ile hard diskinizi ayrı ayrı bağlamak istediğinizde 2 adet port size yeterli olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.