Televizyon ne zaman icat edildi?

Çok yaygın bir kullanımı olan televizyonun icadı 1923 yılına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de yaşayan John Logie Baird tarafından geliştirilen televizyon icadının ardından 3 yıllık bir geliştirme süreci yaşanmıştır. 1926 yılında ise yine aynı kişi tarafından ilk televizyon görüntüsü sağlanarak televizyon yayını yapılmıştır. Çok kısa süre içerisinde kendini kabul ettiren televizyonlar, 1930’lu yıllar itibariyle televizyon adı ile üretimine başlanarak satılmaya başlanmıştır. Öyle ki 1936 yılına gelindiğinde Berlin Yaz Olimpiyatları televizyonlardan yayın olarak verilmeye başlanmış ve insanlar evlerinde televizyondan yayınları takip etme imkanı bulmuştur. 

Televizyonun gelişimi

Yaşanan tüm bu gelişmeler ile birlikte televizyon üzerine gerçekleştirilen özel çalışmalar ile birlikte kısa süre içerisinde televizyonlarda çok daha farklı teknolojilere yer verilmeye başlanmıştır. Öyle ki ilk çıktığı yıllarda siyah beyaz bir şekilde yayın elde edilen televizyonlar, 1940 yılı itibariyle renkli televizyon için yapılan çalışmalar sayesinde renklenmiştir. İlk renkli televizyon satışı ise 1950 yılında gerçekleşmiş ve yaygın kullanımı 1960 yıllar itibariyle olmuştur. 

Televizyonun bulunması ile birlikte mekanik ve elektronik sistemli yayınlar da başlanmıştır. Özellikle bu konuda mekanik sistem öncü olarak dikkat çekmektedir. Başlangıç aşamasında mekanik sistemler kullanılsa da bu sistemin kullanımdaki zorlukları nedeniyle 1937 yılının Şubat ayı itibariyle tamamen elektronik sistemine geçiş yapılmıştır. Elektronik TV sistemine geçiş yapılması ile birlikte kişiler çok daha net görüntüler ve hızlı bir bakışa sahip olan televizyonları kullanmaya başlamıştır. Televizyonun bulunmasın kadar televizyonlarda yapılan ilk yayınlar da oldukça dikkat çekicidir. 

Televizyondaki ilk yayınlar

Özellikle uzağa görüntü iletilmesi, televizyon bulunsa dahi çözülmesi gereken bir sorundur ve bu soruna yönelik yapılan çalışmalar 1928 yılı itibariyle sonuçlandırılmıştır. Televizyonun uzaktan yayın almasını sağlayan çalışmalar ile birlikte 1920 yılında yapılan bir test sonuç vermiş ve böylece televizyonun uzaktan yayın alabilmesi de sağlanmıştır. Başlangıç aşamasında gönderilen bu görüntü çok sınırlı ve kısa olsa da yaşanan yeni gelişmeler ile birlikte daha uzun görüntüler ve metinler televizyonlara aktarılmaya başlanmıştır. 

Yine başlangıç aşamasında sınırlı olan kanal sayısında zaman içerisinde bir artış görülmeye başlar ve böylece çok kanallı sistemlere de bir geçiş görülmüştür. Öyle ki 1964 yılında Fransa’da Radyo-Televizyon Bürosu 1956 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlar yapılmaya başlanmıştır. Üstelik başlangıçta belirli saatlerde gerçekleştirilen yayınlar televizyon kullanımının çok sınırlı kalmasına neden olsa da ilerleyen yıllarda bu yayın süreleri daha da artmış ve böylece kişilerin daha uzun süren televizyon yayınlarına katılımı sağlanmıştır.

 

Önceki İçerikŞerit LED nasıl bağlanır?
Sonraki İçerik1 inç Kaç Cm?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.