Televizyonlarda Kredi Kartına Kaç Taksit Yapılıyor?

Televizyonlar insan hayatına girdi gireli birçok kişinin vazgeçilmezi oldu. Nereye giderseniz gidin neredeyse her yerde görebileceğiniz televizyonlar ülkemizde de üretilmesine rağmen tam olarak bütün parçaları ülkemizde üretilmiyor. Bu da dışarıdan ithal malzemelerin Türkiye’ye getirilmesi demek oluyor. Ülkemizin parası Dolar ve Euro’ya göre oldukça değersiz olduğundan dolayı ve gelen çoğu teknik malzeme Dolar ve Euro ile yapıldığı için televizyon fiyatları otomatik olarak asgari ücretin üstüne çıkmış oluyor. Durum böyle olunca televizyon almak da zorlaşıyor. Televizyon almak isteyenler çoğunlukla peşin almaya çalışsa da bazı kullanıcılar taksitle televizyon almayı tercih ediyor. 11 Ocak 2019 sayılı çıkarılan kanun beraberliğince artık günümüzde eskiden en fazla 3 taksit yapılan televizyonlar artık fiyatın 3000 Türk Lirası’na kadar tekabül eden televizyonlar için 9 taksite kadar çıkarılıyor.

Taksitle mi Peşin mi Almalı?

Taksit durumu yetmeyen ya da aylık ancak ödeyebilenler için oldukça uygun bir seçenek. Bu ancak kişinin kendi verebileceği bir karar olduğu gibi kişinin durumu buna elverişli ise direk olarak peşin alması kendi adına daha yararlı olacaktır. Son zamanlarda artan televizyon fiyatları ile birlikte azalan satışlar adına çıkarılan yasa ile birlikte artık 3000 Türk Lirası’na kadar alabiliyorken fiyatı 3000 Türk Lirası’nı aşan televizyonlarda hala 3 taksit kuralı geçerlidir. Eğer lüks bir televizyon almak istiyorsanız ve bunu taksite bağlatmak istiyorsanız fiyatının bu barajı geçmemesi gerekiyor. Bu yüzden televizyon alışverişinizi yaparken bir televizyondan en fazla ne istediğinizi kendinize sormanız gerekiyor. Böylelikle kendiniz adına en uygun ve en verimli olan cihazı seçebilmeniz mümkün oluyor.

Taksitli Alımlarda Faiz Uygulanıyor Mu?

Kredi kartları hakkında insanların kafasında oluşan en büyük yanılgı, kredi kartlarının kullanımları hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan insanların gerçekten her alışveriş sonrasında ve bu kredi kartlarını kullandıkları sürecin sonunda faiz ödeyeceklerini sanmalarıdır. Bu böyle değildir. Kredi kartlarında faiz sadece dönem borcu ve ekstrede belirtilen asgari tutarın eksik ödendiği dönemlerde karşınıza çıkan bir oluşumdur. Eğer siz o dönemki dönem borcunun asgari tutarını ödemezseniz bankanın yapmış olduğu faizler kartın içine yansır. Yani televizyon alımlarında eğer taksitlerinizi geciktirmezseniz, faiz ödemek zorunda kalmazsınız.

Gecikme Faizi

Bir diğer faiz çeşidi olan gecikme faizi hesap özetinde bulunan tutarın altında bir ödeme yapıldığında uygulanır. Ödenmemiş asgari tutara son ödeme tarihinden itibaren günlük hesap bakiyenizin üzerine %2,52 gecikme faizi uygulanır. Buna örnek olarak 1 Kasım’da kesilen kart ekstresindeki 2000 Liralık dönem borcunun asgari tutarı 500 lira olsun. Siz de o an para bulamayıp buraya 300 lira yatırdınız. Geriye kalmış olan 500-300=200 Türk Lirası’na gecikme faizi uygulanırken kalan 1800 liraya ise akdi faiz uygulanmasından ibarettir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.