Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Özellikle bebeklik çağındaki çocukların, duyularının yönlendirdiği bütün ilgileri renkli, sesli ve hareketli görüntüler üzerine yoğunlaşır. Hareket eden ve aynı zamanda ses çıkaran bütün oyuncaklar, görüntüler bebeklerin ilgisini çeker. Televizyonlar da bu nedenle çocukların ve bebeklerin ilgisini çeken ve çocukların zihinsel gelişimine önemli etkilerde bulunan oldukça etkili bir faktördür.

Televizyonun Olumlu Etkileri

Televizyon doğru zaman aralığında, doğru programlarla kullanıldığında çocuklar üzerinde olumlu etkiler yaratır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bebeklik çağındaki çocukların görme, işitme, duyma duyularını ve tüm bunları birleştirerek algılama gücünün gelişmesini olumlu yönde etkiler.
  • Eğitici ve bilgilendirici özelliği vardır. Belgeseller, çizgi filmler ve eğitici çocuk programları çocukların öğrenme ve algılama duygusunu geliştirir.
  • Çocuğun merak duygusunu geliştirir. Televizyonda gördüğü herhangi bir şeyi merak ederek araştırmaya ve sorular sormaya yönelir. Bu da çocuğa kitap okuma ve merak ettiği şeyi sorgulayarak öğrenme alışkanlığı kazandırır.
  • Çocukların hayal gücünü ve bununla birlikte kelime haznesini geliştirir.
  • Arkadaşlarıyla oynadığı oyunlarda televizyondan edindiği fikirleri uygulayabilir. Bu da çocuğun başarı duygusunu geliştirir.
  • Çocukların ritm duygusunu geliştirir. Müzik ve sanata olan ilgisini arttırır.

Tüm bu olumlu etkilerin yanında televizyon doğru amaçla ve doğru programları izletmek için kullanılmazsa çocuklar üzerinde olumsuz etkiler de yaratabilir. Bu nedenle çocuklara belirli saat aralıklarında ve şiddet içermeyen, eğitici çizgi filmlerin, çocuk programlarının ve belgesellerin izletilmesi gerekiyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.